Ložní povlečení
S nástupem noci a spánku nastupuje naše podvědomí, které je ovlivněno tím, co jsme zažili během dne a v jakém prostředí usínáme. Proto dokážeme během spánku vnímat i to, v jakém
ložním povlečení spíme a jak na nás působí jeho barva. Pro klidný spánek je proto důležité zvolit jak příjemný materiál ložního prádla – jako je hladká bavlna, luxusní satén, měkké mikrovlákno nebo pohodlný bavlněný flanel, tak bychom se měli soustředit na barvu povlečení.
Perfektní čistota a také neutralita je obsažena v
bílé barvě, a proto pokud si zvolíme bílé ložní povlečení, dosáhneme dojmu pořádku a jasného řádu. Po bílém povlečení často sáhnou lidé uznávající dokonalost a ti, kteří mají v životě chuť dosáhnout vysokých cílů. Bílá je od ničeho neruší a mají tak prostor pro vlastní myšlenky. Bílá dokáže ustálit mysl a posunout nás blíže ke klidnému spánku.
Jste zimomřiví? Zkuste teplejší odstíny
žluté připomínající sálavé slunce a uvidíte, že vám hned bude tepleji. Věděli jste, že pokud si postel zahalíte do žlutého ložního prádla, zvedne se pocitová teplota v místnosti až o 2 °C? Žlutá se také hodí pro všechny, kteří jsou plni očekávání a nadějí. Na druhou stranu žlutá vám může narušovat spánek.
Červená barva je znakem života, elánu, síly, lásky a někdy může být ale až lehce agresivní, proto se hodí spíše do ložnic silných osobností, které se dokáží vyrovnat s touto výraznou barvou.
Růžovou barvu můžeme označit za poněkud naivní. Pokud jste snílci a kreslíte si stále vzdušné zámky, bude růžová přesně pro vás a v růžovém povlečení se budete cítit báječně. Přinese vám jistou dávku něžnosti a vřelosti.
Fialová barva není pro každého. Je to barva vyvolávající protichůdné emoce. Buď vás příjemně uklidní, nebo ve vás probudí kreativitu a touhu něco tvořit. Fialová se do ložnice hodí spíše ve světlejších odstínech, tmavé fialové povlečení by na vás naopak mohlo působit až depresivně.
Příroda je to, co nás uklidňuje a stejně tak na nás působí povlečení v
zelených tónech. Raději si do ložnice pořiďte světlejší svěží odstíny, ty tmavé by mohly působit vlhce a nepříjemně. Uvidíte, jak se po probuzení v zelenkavých peřinách budete cítit svěže a odpočatě.
Modrá nám připomíná nekonečné moře a oblohu, odvádí nás od nepříjemných myšlenek a navozuje pocity míru a souznění. Na naše tělo může působit chladně. Toho lze využít v horkých letních měsících.
Hnědá je symbolem uzemnění, stability a bezpečí vycházejícího z hnědých přírodních tónů. Hnědé povlečení zvolte máte-li toho moc, jste roztěkaní a hledáte nějaký pevný záchytný bod.
Šedá barva má moc sladit nesladitelné, decentně doplní výrazné prvky ložnice. Ideální volbou je pro osoby s jistou dávkou rezervovanosti a vznešenosti, držící si odstup od lidí i od věcí.
Černá na velkých plochách působí těžkopádně a uzavřeně. Obecně vnímaným symbolem a spojením s černou je smutek a smrt. Ložní prádlo v černé barvě ale může působit elegantně. Ale to pouze v případě, zvolíte-li vhodné doplňky v ložnici.
Příklady kombinací barev do ložnice
- Tmavě modrá. Ideální je kombinace modrých stěn s bílým povlečením nebo modrého povlečení a světlé stěny. Nejlepší je její kombinace s bílou, šedou, černou nebo stříbrnou.
- Bílá, šedá a béžová. Jde o univerzální neutrální barvy. Bílá na stěnách dodává pocit čistoty. Je nadčasová a nevychází z módy. Zajímavá je kombinace bílých stěn s světlým jednobarevným povlečením. K bílé se hodí béžová, šedá i krémová.
- Hnědá. V kombinaci s neutrálními barvami je velmi uklidňující.
- Uklidňující zelená v kombinaci s hnědým nábytkem zajistí klid pro spánek. Jako byste usínali na zelené louce u lesa.
Nejen barva, ale i vzor a materiál ložního prádla ovlivňuje, zda se cítíme v ložnici dobře a hlavně, jestli se cítíme odpočatí, když ji opouštíme.
Nepodceňujte barvu, kterou se obklopujete během noci. Zamyslete se, jak se v ložnici chcete cítit. Doufám, že jsme vám ve výběru trochu pomohli.
Barvy v koupelně
Máte starší koupelnu, do které jste nevybíraly obklad? Je fádní až nudná? Nemusíte hned bourat, stačí pár vhodně zvolených doplňků, třeba v podobě barevného textilu, a vaše koupelna hned získá veselejší nádech. Monotónnost stěn nemusí být nutně špatná, dobře se totiž kombinuje s barevnými doplňky.
Barvy mohou ovlivnit to, jak se v místnosti cítíme. Nestárnoucí stálicí v koupelnovém interiéru je bílá. K ní můžete ladit textil jakýchkoliv barev – ručníky, osušky, předložky i žínky můžete barevně měnit podle nálady.
Kombinovat barvy můžete i podle velikosti koupelny. V případě menších prostor se obecně doporučuje držet se spíše světlejších barev. Nabízí se tak možnost barevného ladění interiéru tón v tónu. Světlé barvy koupelnu prosvětlí a opticky zvětší. Výrazné a syté barvy překrásně vyniknou ve větších koupelnách, avšak i zde platí, že všeho moc škodí.
Svěží
světle zelená může v interiéru sehrát skvělou roli. Symbolizuje rovnováhu, regeneruje vyčerpané nervy, budí naději a dodává novou životní energii. Decentní neutrální tóny, jako je
smetanová, písková nebo antracitová, perfektně korespondují se studenými kovy či světlým dřevem. Pokud ve svém interiéru chcete využít
jasné a pestré barvy zvolte
červenou, vínovou nebo oranžovou. Koupelně dodají vtip a lehkost.
Pokud si nevíte rady, použijte pravidlo tří barev jako klíč. Zvolte jednu neutrální barvu, druhou sytější a třetí s výraznějším akcentem. Ideální je přitom myslet i na poměrové vyvážení. Doporučujeme dát neutrální barvě prostor ze 70%, sytější 20 % a té nejvýraznější zbývajících 10 %.
Barevné koupelny dokáží ovlivnit naši psychiku více, než si umíme představit. Zařiďte si koupelnu podle vašich preferencí, využijte sílu barev. Pokud nejsou barevné stěny, využijte barevnosti koupelnového textilu – ručníky, osušky, předložky nebo žínky.