Pracovní a zdravotní obuv

Bolí vás nohy, klouby, záda a jste unavení? Viníkem těchto neduhů mohou být špatné boty.  Často si to neuvědomujeme, ale nohy jsou jednou z nejvíce namáhaných částí těla. Ze zdravé zdravotní obuvi by neměly bolet kotníky, lýtka, paty. Neměly by ani nikde tlačit a nohu odírat. Každý krok by měl být měkký a příjemný. Nečekejte, až vás doženou zdravotní komplikace, a kupte si včas vhodnou obuv.

V práci trávíme kolikrát i více jak 8 hodin a proto bychom na pracovní obuv měli dbát. Dopřejte svým nohám v práci zdraví a pohodlí po celý den. Zdravotní obuv je nepostradatelnou výbavou pro všechny, kteří stráví na nohách celý den. Tvarovaná stélka, měkký podklad a kvalitní materiály se přizpůsobí vaší noze a zajistí tolik potřebné pohodlí. Pracovní obuv slouží k ochraně nohou, ale měla by zajistit i komfort a měla by i hezky vypadat.

Při pořizování pracovní obuvi berte v potaz vhodnost pracovní obuvi pro určitý provoz. Můžete si vybrat ze široké nabídky pracovní obuvi podle toho, na kterém pracovišti se nacházíte. Pro některou pracovní obuv platí také různé normy. Pracovní obuv by měla splňovat mnoho bezpečnostních kritérií. Pro práce v různých prostředích je třeba odpovídající obuv, která bezpečně zabrání pracovním úrazům.

Některá pracovní obuv bývá vybavena ocelovou špičkou, může mít antistatickou nebo protiskluzovou podrážku, podrážku odolnou proti kyselinám a olejům, paropropustnou a voděodolnou membránu nebo například absorbovat energie v patě. Mimo to je pracovní obuv prodyšná a je vyrobena z vysoce kvalitních, moderních materiálů.

Výběr jednotlivých druhů pracovní obuvi není úzký – pracovní boty kožené, protipožární, zimní obuv, speciální obuv, obuv pro potravinářství a zdravotnictví, holínky, galoše, boty do teplých dní apod. Můžete si vybrat z mnoha vzhledů a provedení (pantofle, sandály, mokasíny, nízké, vysoké, uzavřené apod.), k dispozici jsou samozřejmě jak dámské, tak i pánské varianty.

Zdravá obuv by neměla být jen ta, ve které chodíme nejdelší část dne, ale i ta ve které chodíme doma nebo sportujeme.

Jak by měla vypadat zdravá a bezpečná obuv?

 • Obuv tlumí nárazy a snižuje tak zatížení kloubů i svalů
 • boty se nesešlapou – napomáhají tak správnému držení těla a zmenší bolestivost kloubů a páteře
 • obuv stimuluje svalstvo nohou – podporuje zlepšení krevního oběhu, posílí tak vaši kondici a vitalitu
 • obuv je přizpůsobivá každé noze – například systémem nastavitelných pásků a dalšími prvky
 • obuv by měla dobře sedět – neměla by nikde tlačit nebo se vyzouvat
 • jednotlivé části obuvi jsou vyrobené z kvalitních přírodních materiálů, jež mají dlouhodobou životnost (např. useň)
 • v obuvi nehrozí uklouznutí – má protiskluzové podešve na mokré, mýdlové i olejové povrchy

Zdravotní obuv může pomoci při bolestech chodidel, zad či při poruchách klenby nohy. Stačí si jen vybrat typ obuvi, který vám bude vyhovovat!

Zdravotní obuv pro zdravotnický personál

 • obuv na operační sály – splňuje nejpřísnější kritéria pro použití v prostředí s nejvyššími nároky na čistotu, antistatické
 • obuv pro zdravotní sestry
 • obuv ze speciálního autoklávovatelného materiálu – možná dezinfekce při 121°C

Gastro obuv

Gastro obuv je přizpůsobená zvláštním nárokům nejrůznějších gastronomických a potravinářských provozů. Pracovní gastro obuv je odolná proti působení zvýšené vlhkosti a olejů, některé modely navíc mají také zpevněnou špičku – zaručeně tedy zvýší bezpečnost na pracovišti.

Obuv pro hotelnictví

Vybírejte komfortní a bezpečnou obuv s protiskluzovou podrážkou, která je vhodná do všech pracovních prostor.

Pracovní obuv

Pracovní obuv musí na většině pracovištích splňovat řadu náležitostí, především z hlediska bezpečnosti – pracovní boty se zvýšenou odolností, protiskluzovými a antistatickými prvky nebo třeba ocelovou špičkou.

Holínky

Pokud vybíráte vhodné holínky pro své zaměstnance, tak v nabídce naleznete různé typy. Holínky můžou být i zateplené, a sice plyšem nebo neoprenem. Dokážou zajistit ochranu před klimatickými vlivy, vodou, teplem, nečistotami, stlačením, propíchnutím či proříznutím. Holínky můžou také zabezpečit odolnost proti působení rostlinných a živočišných tuků.

Zdravotní korková obuv

Zdravotní korková obuv vám zajistí pohodlí pro vaše nohy. Korkové pantofle jsou klasikou, kterou poznají všichni zdravotníci, lékaři a pečovatelé, ale i všichni, kteří si je dopřejí na domácí nošení. Jsou proslulé svojí lehkostí a pohodlným nošení, pomůžou vám zvládnout i celodenní směnu.

Korek má hned několik vlastností, díky kterým se stává optimálním materiálem k výrobě pracovní obuvi.

Vlastnosti korku:

 • dobře izoluje
 • odolává poměrně vysokým teplotám
 • pružný a lehký

 

Proč se korek hodí jako materiál pro pracovní obuv?

 • pevná a odolná struktura – ideální pro výrobu podrážky
 • poskytuje vhodné podmínky i pro mnohahodinovou chůzi či stání v práci
 • odpružení klenby nohy
 • chrání chodidla, kosti a klouby – korková obuv vstřebává otřesy, které způsobuje dopad chodidla na povrch, ten je tak měkčí a šetrný pro celé tělo.
 • pohodlí pro nohy a celé tělo – špatná obuv může mít negativní vliv nejen na nohy, ale i na zbytek těla. Často například zapříčiňuje bolesti zad. S kvalitní korkovou zdravotní obuví těmto obtížím můžete předejít.

 

Při výběru obuvi nešetřete na materiálech. Vhodné nejsou koženkové materiály a plasty. Nohám se nejvíce líbí přírodní materiály jako třeba textil nebo useň. Tyto materiály dobře odvádí vlhkost a tvoří vhodné prostředí pro nohy bez plísní, kterým se daří v syntetické obuvi. Materiál je důležitý i u podešve. Ta by měla tlumit nárazy.

Nejoblíbenějším typem zdravotní obuvi jsou sandály nebo pantofle, které se často používají ve zdravotnictví.

Proč dbát na hygienu nohou?

Chodidla lidských nohou v sobě skrývají největší množství potních žláz v těle. Taková ploska nohy dokáže vytvořit až půl litru potu denně. To svědčí o tom, že bychom se hygieně svých nohou měli věnovat a volit nejen kvalitní a správné boty, ale i ponožky nebo punčochy. Budete se tak moci vyhnout různým zdravotním potížím jako plísně a další.

Pracovní obuv vyrobena z kvalitních materiálů uleví vašim nohám a umožní jim volně dýchat. Ulehčete svým nohám a častěji se přezouvejte.

x (x)
 
x (x)