Trápí vás ploché nohy? Pomůže zdravotní obuv a cvičení
Ploché nohy postihují možná až 80% procent české populace. Když se řekne, že jde např. o snížení podélné nožní klenby, mnoho z vás asi nezpozorní. Ale pokud povíme, že plochá noha je příčinou nepříjemných bolestí při dlouhé chůzi, při stání i při běhu, tak budete určitě moudřejší.
A co vás může kvůli plochým nohám bolet? Skoro vše :-). Kolena, kyčle, zánártní kůstky, ale i záda a dokonce hlava. Takže teď už víte, že ploché nohy dokáží být problém opravdu nepříjemný.
Trocha teorie
Jak vlastně plochou nohu poznáte? A co to vlastně je? Noha je z ortopedického hlediska nejvzdálenější část (myšleno od trupu) dolní končetiny, ke které je přes hlezenní kloub spojena s bércem. Nohu tvoří 26 kostí vyklenutých do podélné a příčné klenby. A právě ty se mohou vlivem dědičných predisposic nebo další faktorů snížit. Mezi tyto faktory patří:
nadváha,
nevhodná obuv (lodičky i špatné ortopedické vložky nebo nekvalitní zdravotní obuv),
Jednoduše pomocí známého testu s mokrými chodidly, které obtisknete na suchou zem. Podle obrazu poznáte, zda máte nohy zdravé nebo mírně, středně a silně ploché nohy. Či dokonce opačný problém – vysoký nárt. Co a jak vznikají ploché nohy, už víte, co tedy s nimi můžete dělat?
Typy nohy: zdravá, plochá, s vysokým a velmi vysokým nártem
Především cvičení venku: trénujte chůzí s bosými nohami po površích různé tvrdosti, hrubosti i teploty. Cvičení doma: jednoduchým cvikem je zvedání podélné klenby (tak jako byste „zmenšovali“ velikost nohy bez krčení prstů. Důležitý je zdravý životní styl: regulace nadváhy a volba správné obuvi – opět platí, že se na botách nevyplatí šetřit.
Správné postavení nosných kloubů a jejich zatížení vám zajistí anatomicky vhodně tvarovaná zdravotní obuv ze specializovaného obchodu nebo ortopedické vložky. Ty opět shánějte raději v obchodě se zdravotnickými potřebami.