Barvy (nejen) v módě a jejich vliv

I. Profesní oděvy

Pokud právě vybíráte pracovní oděv, vězte, že kromě materiálu či odolnosti je důležitá i jeho barva. Barvy jsou nedílnou součástí našeho života. Podle barev si vybíráme v podstatě všechny věci, kterými se obklopujeme, od bot, oblečení, bytových doplňků přes barvu automobilu, hodinek, zubního kartáčku, kuchyňské linky až po to, jaké barvy budou mít naše vlasy nebo jakou barvou si zkrášlíme stěny svého obydlí. Barvy v nás mohou vyvolávat například pocit chladu a stejně tak existují barvy hřejivé, ale také výstražné, které mohou signalizovat nějaké nebezpečí nebo varování. Jednoduše řečeno barvy v nás, ať chceme nebo nechceme, vzbuzují určité asociace a emoce.   V každodenním životě i na pracovišti hraje barva oblečení velmi důležitou roli nejen při vyjadřování charakteru člověka, ale také při vyvolávání pozitivních emocí a asociací. Nemáte-li žádné zvláštní požadavky týkající se bezpečnosti či povahy práce, pak máte při výběru barev v podstatě volnou ruku. Nudným profesním oděvům z neforemného materiálu už odzvonilo. Vybírat můžete z mnoha barev, střihů, ale i typů pracovních oděvů. Dokážete tak třeba pracovníky barevně rozlišit dle jejich hierarchie. Vhodné barvy oblečení vám pomohou při jakékoli interakci s druhými lidmi. Ať se jedná o obchodní schůzku, důvěryhodný a přístupný dojem při práci s klienty či běžný mezilidský kontakt, ať už vám jde o posílení osobitosti, sympatií či respektu. Nosíte-li nevhodné barvy, můžete na druhé lidi působit dojmem, že jste nedůvěryhodní, vyčerpaní, starší než skutečně jste, pasivní, uzavření či zbytečně usedlí a bez vkusu.

Záleží na barvě lékařského oděvu?

Každý, kdo alespoň jednou navštívil nemocnici, zdravotní středisko, lékárnu nebo jiné zdravotnické zařízení, se mohl přesvědčit, že personál nemusí nutně připomínat anděly oděné v bílém rouchu. Bílá barva je známkou sterility, a proto byla lékaři upřednostňována. Trendy se však mění a cílem je, aby se personál cítil pohodlněji a pacienti byli v těžkých chvílích klidnější.

Barvy lékařských oděvů

Barvy lékařských oděvů nebyly vybrány náhodně. Jejich vliv na pacienta i personál zkoumala skupina psychologů. Mezi nejoblíbenější barvy patří: – bílá – je standardní barvou oděvů, která představuje čistotu, sterilitu a nejvyšší stupeň hygieny. – růžová – barva symbolizuje vřelost a pozitivní přístup k okolní realitě. Lidé v růžovém lékařském oblečení působí na ostatní lidi uklidňujícím dojmem. Proto si takové oblečení nejčastěji vybíraly porodní asistentky, ale i zdravotní sestry a lékaři, kteří přicházeli do přímého kontaktu s dětmi. – tmavě modrá – oblečení v této barvě symbolizuje serióznost, zkušenosti, nadprůměrné znalosti. Lidé v takových oděvech jsou důvěryhodní a jsou považováni za osoby s vyšší hodností. – červená – intenzivní barva má upoutat naši pozornost a podnítit akci. Tuto barvu používají záchranáři a další pracovníci záchranné služby. – modrá – jedna z nejčastějších barev oblečení v nemocnicích. Oblečení této barvy nosí lékaři, zdravotní sestry a většina zdravotnického personálu. Modrá barva působí uklidňujícím dojmem, a proto má pozitivní vliv na všechny pacienty. – zelená – tato barva vzbuzuje důvěru, dodává pocit bezpečí a působí nejklidněji. Tuto barvu volí operující lékaři, zejména chirurgové. Zelená barva má pozitivní vliv na pacienta i lékaře.

Barvy a vzory v gastronomii

Mnoho majitelů restaurací si často klade otázku, jak přilákat zákazníky do své restaurace. Největší roli samozřejmě hraje kvalita jídla, chuť a cena, ale například i zajímavé oblečení může být lákadlem. Za zvážení stojí také zástěry s dětskými vzory. Ty jsou nejlepší volbou pro provozovny nebo stánky s občerstvením, které navštěvují děti. Zajímavé je, že někdy může vzorované oblečení pomoci i jinak. Je známo, že se v kuchyni snadno ušpiníte, skvrny jsou však nápadnější na jednobarevných uniformách. Kombinace černé a bílé barvy je základem profesního oděvu většiny číšníků a servírek. Jde o univerzální barvy, které jsou vhodné pro jakýkoli interiér. Navíc působí elegantně.  
x (x)
x (x)
x (x)