Trendy ve zdravotnictví pro rok 2020

Aneb změnila je současná pandemie? Rovnou dostanete odpověď, nemusíte čekat do konce článku. Změnila. Některé změny, o kterých se roky jen mluvilo, šly udělat najednou v řádu dní nebo doslova přes noc. Technologie a postupy, které byly pro mnohé nedůvěryhodné se ukázaly jako funkční. Jako příklad můžeme uvést 3D tisk nebo léčení pacienta on-line.

3D tisk

Co je to ten 3D tisk? A myslíte si, že je to nový výmysl? Omyl, 3D tisk je tu s námi již nějakých 30 let. Je to výrobní postup, kdy se na 3D tiskárně na sebe nanášejí jednotlivé vrstvy materiálu. Ty se navzájem spojují tavením nebo lepením. Hlavní výhodou této výroby je její bezodpadovost, je možné vyrobit i velmi složité tvary a dojde ke zkrácení výrobního procesu.

3D tisk ve zdravotnictví

Zdravotnictví je jedním z odvětví, kde má 3D tisk obrovský potenciál. Již teď je možné vytisknout zubní náhrady, rovnátka, lebeční implantáty nebo třeba protézy končetin. Vytisknou zdravotnický materiál nebo nástroje je ještě jednodušší. A tak se tisknou třeba brýle nebo, v dnešní době všem známé, ochranné štíty.
Předmětem výzkumů je tisk z biologických materiálů. Ten by umožnil tisk celých orgánů a následně jednodušší transplantace. Zatím jsou vědci schopni vytisknout prototypy orgánů, zatím nemají potřebnou velikost a životnost. Orgány by si po nasazení zachovaly svou funkčnost. Také se zkoumá tisk kožních náhrad, což by velmi ovlivnilo život pacientů s popáleninami.

Léčení pacienta on-line

Řeknete si, to je přeci nesmysl, doktor mě musí vidět, aby mohl určit správnou diagnózu. A vidíte, není to tak docela pravda. V současné době je na internetu spousta virtuálních ordinací, poraden a další přibývají. Nemyslete si, není to dílem úředníků, ale iniciativu vzali na svá bedra sami lékaři.
Někdy vám, po popsání problémů, poradí s léčbou, s dalším postupem léčby, doporučí specialistu, na kterého se obrátit, nebo vás k němu dokonce objednají.

Na tuto službu mnozí hleděli s pochybnostmi. A pak přišla pandemie. Nikde nebylo bezpečno a zvláště pak v čekárnách u lékaře. Strach z nechtěného dárečku v podobě nějakého viru nebo baktérie přiměl zkusit on-line lékaře i skeptiky. A zkušenost je přesvědčila.

On-line léčení v sobě skrývá mnoho kouzel pro obě strany. Pacienti se nemusí nikam trmácet a hodiny sedět v čekárně praktického lékaře, aby se pak za 3 minuty dozvěděli, že vlastně musí jinam, ke specialistovy. Ne vše, ale hodně se dá vyřídit z obýváku nebo z vlaku cestou do práce. Lékaři zase mohou „odbavit“ více pacientů a třeba tak dosáhnou na některé z benefitů zdravotních pojišťoven. Jednoduše řečeno, efektivita roste, jak na straně lékaře, tak pacienta.

Novinky nejen ve světě medicíny jdou vpřed mílovými kroky, někdy je však těžké je přijmout a vzdát se konvenčních, zaběhlých postupů, ale mohou přinést zjednodušení a zároveň zkvalitnění.

Pro všechny pracovníky ve zdravotnictví, laboratořích či pečovatelských zařízeních nabízíme široký sortiment značkových profesních oděvů.