Bambusové oděvy a oblečení

Bambus je souhrnný název pro množství rodů trav z čeledi lipnicovitých vyznačujících se dřevnatými stébly. Jsou vesměs řazeny do podčeledi bambusové (Bambusoideae). Největší druhy dorůstají do výšky až přes 40 metrů. Bambus slouží jako mnohostranný materiál pro podobné účely jako dřevo. Může být použit jako materiál pro konstrukci staveb, výrobu nástrojů, nábytku, ale i papíru a oděvů, nebo také jako potravina.

Bambus není strom, ale tráva. Bambus je díky rychlosti růstu zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejrychleji rostoucí rostlina světa. Dokáže vyrůst až o 91 centimetrů za den. (tolik Wikipedie)

Bambus nepotřebuje pro svůj růst velké množství vody, hnojiva ani pesticidy, protože bambus je přirozeně odolný proti škůdcům. Vzhledem k tomu, že bambus nevyžaduje žádné chemické látky a k růstu mu stačí velmi malé množství vody, představuje z ekologického hlediska zázračnou rostlinu. Nemusí se opakovaně sázet a nezpůsobuje tak erozi půdy, bambus absorbuje více oxidu uhličitého ze vzduchu než bavlna nebo stromy. Zároveň uvolňuje více kyslíku do prostředí a zlepšuje kvalitu ovzduší.

Oděvy z bambusové viskózy

Oblečení z bambusové viskózy (v našem případě trička, spodky a ponožky) je vhodné pro každodenní nošení, protože je lehké, jemné, nedráždí pokožku a likviduje bakterie. Mimořádně vhodné je také pro sport právě díky svým absorpčním a antibakteriálním vlastnostem.

Co je bambusová viskóza?

Bambusová viskóza je jedním z nejměkčích a nejsavějších vláken využívaných v textilním průmyslu. Tento materiál patří do rodiny chemických vláken z přírodních polymerů rostlinného původu, a to z regenerované celulózy.

Výchozí surovinou je čistě přírodní celulóza z bambusu. Ta se opakovaně namáčí, rozpouští a následně se tekutá celulózová hmota protlačuje pod tlakem tryskami. Dále se ochlazuje a tuhne. Při zpracovávání se používají některé chemikálie, ty jsou však po ukončení procesu výroby z vlákna řádně a bezpečně odstraněny. Výsledkem je tedy počáteční přírodní surovina, pouze se změněnou molekulární strukturou.

Výhody bambusové viskózy: zcela hladký povrch, který nedráždí, působí chladivě, je hypoalergenní, je velmi dobře snášen atopiky a exematiky, příjemná na omak, dokáže nasát velké množství tekutiny, příjemná i ve vedrech.

Nevýhody: déle schne, mokrá tkanina studí

Pohodlné oblečení vyrobené z kvalitní bambusové viskózy může pomoci omezit pocení a antibakteriální účinky tkaniny zase omezí tvorbu bakterií odpovědných za nepříjemný pach potu. Pot sám o sobě cítit není – když se potíme, množí se na povrchu naší kůže a oblečení bakterie, které následně umírají a dochází k jejich rozkladu. Tím vzniká zápach potu.

Výhody, které oblečení z kvalitní bambusové viskózy přináší:

Termoregulační vlastnosti – v létě bambusové vlákno příjemně chladí, v zimě naopak udrží teplo.

Antibakteriální účinky – bambusové vlákno potlačuje množení bakterií a plísní. Tím také snižuje tvorbu zápachu z potu.

Pohlcuje vlhkost – bambusové vlákno je zhruba o 60 % savější než bavlněné vlákno.

Odolné proti UV – materiál odolává účinkům slunečního záření.

Anti alergenní – Bambusové vlákno je vhodné pro citlivou pokožku.

Rychleschnoucí – bambusové prádlo velmi rychle schne čímž dále tlumí množení bakterií.

Praní a údržba oblečení z bambusové viskózy

Praní i údržba bambusového oblečení jsou překvapivě nenáročné. Stačí se řídit jednoduchými zásadami:

  • Oblečení z bambusové viskózy perte na nižší teploty 30 – 40 stupňů. Nikdy jej neperte na vyšší teplotu než 40 °C
  • Nepoužívejte sušičku.
  • Nepoužívejte aviváž ani žádné odstraňovače skvrn.
  • Vyhněte se pokud možno agresivním pracím práškům.
  • Prádlo nežehlete, stačí vyvěsit.

Konkrétní informace o praní či žehlení naleznete na cedulce každého produktu.

x (x)
 
x (x)
 
x (x)
 
x (x)
 
x (x)
 
x (x)